MD5204T2.2BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,2.2kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T2.2BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,2.2kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 1.6 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T2.2BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,2.2kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T2.2BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,2.2kw - Inovance Ac Drive
Physical Dimensions & Weight
  • Height: 7.87 inches (200 mm)
  • Width: 5.12 inches (130 mm)
  • Depth (Length): 5.98 inches (152 mm)
  • Weight: 3.53 lbs (1.6 kg) [1]
Electrical & Operational Specifications
Parameter [1, 2, 3, 4, 5] Heavy Duty (HD) Rating Normal Duty (ND) Rating
Applicable Motor Power 2.2 kW (3.0 HP) 3.0 kW (4.0 HP)
Rated Output Current 5.1 Amps 7.2 Amps
Rated Input Current 6.3 Amps 9.1 Amps
Overload Capacity 150% for 60 seconds 110% for 60 seconds
  • Input Operating Voltage: Three-phase, 380 V to 480 V AC, 50/60 Hz.
  • Output Frequency Range: 0 Hz to 599 Hz. [1, 2, 3]