| Specification Metric [1, 2, 3, 4, 5] | Engineering Data Value |
|---|---|
| Manufacturer | Inovance Technology |
| Line Input Supply | Three Phase, 380 V AC to 480 V AC (-15% to +10%) |
| Heavy Duty Power (HD) | 30 kW (40 HP) |
| Normal Duty Power (ND) | 37 kW (50 HP) |
| Rated Output Current (HD) | 60.0 A |
| Rated Output Current (ND) | 75.0 A |
| Overload Capacity Profile | Heavy Duty: 150% for 60s / Normal Duty: 110% for 60s |
| Output Frequency Spectrum | 0 Hz to 599 Hz |
| Braking Unit Hardware | Built-in internal chopper circuit (Requires an external resistor only) |
| Enclosure Protection | IP20 |






Price:
Price 20300.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Usage & Applications : Industrial Machinerry
Product Type : VFD
Color : Gray or Black
Warranty : 1 Year
Price 14700.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Usage & Applications : Industrial Machinerry
Product Type : VFD
Color : Gray or Black
Warranty : 1 Year
Price 26300.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Usage & Applications : Industrial Machinerry
Product Type : VFD
Color : Gray or Black
Warranty : 1 Year
Price 10500.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Usage & Applications : Industrial Machinerry
Product Type : VFD
Color : Gray or Black
Warranty : 1 Year