MD290T220P-INT	AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 220kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T220P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 220kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 110 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T220P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 220kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T220P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 220kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Power Rating: Drives variable-torque applications (such as massive industrial ventilation fans, high-volume centrifugal pumps, or industrial mixing plant systems) up to 220 kW (295 HP).
Weight & Engineering Dimensions
This high-power physical footprint utilizes the freestanding T10 Frame Size configuration. [1, 2]
Dimension [1] Metric Imperial
Height 1035 mm 40.75 inches
Width 300 mm 11.81 inches
Depth (Length) 500 mm 19.69 inches