MD290T280P-INT	AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 280kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T280P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 280kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 155 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T280P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 280kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Number
  • Delivery Time
  • 26 Hours
About MD290T280P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 280kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Power Rating: Powers large variable-torque applications (such as industrial plant ventilation fans, high-volume centrifugal pumps, or bulk mixing systems) up to 280 kW (375 HP).
Weight & Engineering Dimensions
The official outer cabinet dimensions converted to inches and dry hardware weight are: [1]
  • Height: 46.26 inches (1175 mm)
  • Width: 12.99 inches (330 mm)
  • Depth (Length): 21.46 inches (545 mm)