MD290T280G-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 280kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T280G-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 280kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 155 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T280G-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 280kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T280G-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 280kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Power Rating: Drives heavy continuous, constant-torque machinery up to 280 kW (375 HP).
  • Overload Limits: Delivers a robust 150% overload protection capacity sustained for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
Dimension [1] Metric Imperial
Height 1175 mm 46.26 inches
Width 330 mm 12.99 inches
Depth (Length) 545 mm 21.46 inches