MD290T30G/37P-INT	AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 30/37kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T30G/37P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 30/37kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 17.5 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T30G/37P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 30/37kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T30G/37P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 30/37kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Heavy Duty Rating (G): Drives constant-torque loads up to 30 kW (40 HP) with a robust 150% overload capacity sustained for 60 seconds.
  • Normal Duty Rating (P): Powers variable-torque applications (such as industrial fans, centrifugal pumps, or mixing equipment) up to 37 kW (50 HP) with a 110% overload threshold for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
This physical power rating utilizes the larger T6 Frame Size enclosure layout. [1, 2]
The official outer dimensions converted to inches and dry equipment weight are: [1]
  • Height: 14.96 inches (380 mm)
  • Width: 9.06 inches (230 mm)
  • Depth (Length): 8.66 inches (220 mm)