MD290T315P-INT	AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 315kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T315P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 315kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 155 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T315P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 315kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T315P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 315kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Power Rating: Powers large variable-torque applications (such as industrial plant ventilation fans, high-volume centrifugal pumps, or bulk mixing systems) up to 315 kW (420 HP).
Weight & Engineering Dimensions
The official outer cabinet dimensions converted to inches and dry hardware weight include:
  • Height: 46.26 inches (1175 mm)
  • Width: 12.99 inches (330 mm)
  • Depth (Length): 21.46 inches (545 mm)