MD290T22G/30P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 22/30kw -  - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T22G/30P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 22/30kw - - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 9.1 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T22G/30P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 22/30kw - - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T22G/30P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 22/30kw - - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Heavy Duty Rating (G): Drives constant-torque loads up to 22 kW (30 HP) with a robust 150% overload capacity sustained for 60 seconds.
  • Normal Duty Rating (P): Powers variable-torque applications (such as large industrial fans or centrifugal pumps) up to 30 kW (40 HP) with a 110% overload threshold for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
This physical rating utilizes the T5 Frame Size enclosure layout. [1]
Dimension [1, 2] Metric Imperial
Height 335 mm 13.19 inches
Width 195 mm 7.68 inches
Depth (Length) 192 mm 7.56 inches