MD290T500P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 500kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T500P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 500kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 185 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T500P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 500kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T500P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 500kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Power Rating: Specifically engineered to drive large normal-duty variable torque machinery loads up to 500 kW (670 HP).
Weight & Engineering Dimensions
Dimension Metric Reference Imperial Equivalent
Height 1405 mm 55.31 inches
Width 400 mm 15.75 inches
Depth (Length) 545 mm 21.46 inches