MD5204T55BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,55kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T55BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,55kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Color
  • Grey And Black
  • Usage & Applications
  • Industrial Machinerry
  • Weight
  • 35 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T55BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,55kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Number
  • Delivery Time
  • 21 Hours
About MD5204T55BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,55kw - Inovance Ac Drive
Heavy Duty vs. Normal Duty Specifications
Performance Metric [1, 2, 3] Heavy Duty (HD) Mode Normal Duty (ND) Mode
Applicable Motor Output 55 kW (75 HP) 75 kW (100 HP)
Continuous Rated Output Current 112 A 150 A
Overload Over-current Curve 150% rated current for 60s 110% rated current for 60s
Rated Electrical Input Current 106 A 139 A
Apparent Power Capacity 97 kVA 127 kVA
Default Carrier Frequency Setting 4 kHz 3 kHz
Key Technical Data
  • Voltage Input Class: Three-Phase, 380 V AC to 480 V AC (-15% to +10% standard fluctuation).
  • Input Line Frequency: 50 Hz / 60 Hz (5% tracking tolerance).
  • Maximum Output Frequency: 599 Hz.
Structural Frame Dimensions & Weight
This 55 kW variant is built inside the standard Inovance T7 chassis design. [1]
  • Physical Weight: 77.16 lbs (35 kg)
  • Height: 20.67 inches (525 mm) (Note: Enclosure height reads 542 mm with attached mounting brackets/glands)
  • Width: 11.81 inches (300 mm)
  • Depth: 10.83 inches (275 mm)
  • Backpanel Drilling Layout: Width spacing of 7.87 inches (200 mm) x height spacing of 19.88 inches (505 mm) using M8 installation bolts. [1, 2, 3]