UTD-IPH00-05000-M100-5TW 10mm Shaft - Posital Fraba Encoder
MOQ : 1 Number
UTD-IPH00-05000-M100-5TW 10mm Shaft - Posital Fraba Encoder Specification
  • IP Rating
  • 65
  • Usage
  • Industrial Machinerry
  • Product Type
  • Encoder
  • Application
  • Industrial Machinerry
  • Function
  • Speed & Position Monitoring
  • Color
  • Zinc-plated steel
  • Weight
  • 880 Grams (g)
  • Material
  • Cathodic Corrosion Protected Steel
UTD-IPH00-05000-M100-5TW 10mm Shaft - Posital Fraba Encoder Trade Information
  • 24 Hours
About UTD-IPH00-05000-M100-5TW 10mm Shaft - Posital Fraba Encoder
Interface
Interface Programmable Incremental
Programming Functions PPR (1-16384), Output, Counting Direction
Configuration Tool UBIFAST Configuration Tool (Version 1.6.10)
Outputs
Output Driver Push-Pull (HTL)
Output Voltage High Level Push-Pull (HTL) > 4 V @ 4.75-9 V Supply Voltage
> V-3 V @ 9-30 V Supply Voltage
Output Voltage Low Level Push-Pull (HTL) < 0.5 V
Output Voltage High Level RS422 (TTL) > 4 V
Output Voltage Low Level RS422 (TTL) < 0.5 V
Maximum Frequency Response 1 MHz
Maximum Switching Current 50 mA per Channel
Electrical Data
Supply Voltage 4.75 30 VDC
Current Consumption 60 mA @ 5V DC, 30 mA @ 10V DC, 25 mA @ 24V DC
Power Consumption 1.0 W
Start-Up Time < 1 s
Min. Load Resistance 120
Reverse Polarity Protection Yes
Short Circuit Protection Yes
EMC: Emitted Interference DIN EN 61000-6-4
EMC: Noise Immunity DIN EN 61000-6-2
MTTF 280 years @ 40 C
Sensor
Technology Magnetic
Accuracy (INL) 0.0878 ( 12 bit)
Duty Cycle 180 12 (Speed > 100RPM)
Phase Angle 90 6 (Speed > 100RPM)
Environmental Specifications
Protection Class (Shaft) IP65
Protection Class (Housing) IP65
Operating Temperature -30 C fixed (-22 F), -5 C flexible (+23 F) - +80 C (+176 F)
Humidity 98% RH, no condensation
Mechanical Data
Mechanical Data
Housing Material Steel
Housing Coating Zinc Plated
Flange Type Clamp, 58 mm (M)
Flange Material Aluminum
Shaft Type Solid, Single Flat, Length = 20 mm
Shaft Diameter 10 mm (0.39")
Shaft Material Stainless Steel V2A (1.4305, 303)
Max. Shaft Load Axial 40 N, Radial 110 N
Rotor Inertia 30 gcm [ 0.17 oz-in]
Friction Torque 3 Ncm @ 20 C (4.2 oz-in @ 68 F)
Max. Permissible Mechanical Speed 12000 1/min
Shock Resistance 100 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27)
Permanent Shock Resistance 10 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29)
Vibration Resistance 10 g (10 Hz 1000 Hz, EN 60068-2-6)
Length 92 mm (3.62")