MD200T1.5B - 2 hp - MD200 - 3 Phase - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD200T1.5B - 2 hp - MD200 - 3 Phase - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 1.1 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD200T1.5B - 2 hp - MD200 - 3 Phase - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD200T1.5B - 2 hp - MD200 - 3 Phase - Inovance Ac Drive
The Inovance MD200T1.5B is a 2 HP (1.5 kW) 3-phase AC drive. It is a step up in power from the 1 HP model but retains the exact same compact physical footprint, making it ideal for space-constrained industrial panels. [1, 2]
Dimensions & Weight
Specification [1, 2] Metric Value Inch Value (Approx.)
Height 180 mm 7.09 in
Width 75 mm 2.95 in
Depth 145 mm 5.71 in
Weight 1.1 kg 2.43 lbs
Technical Specifications
  • Rated Power: 1.5 kW (2 HP).
  • Input Voltage: 3-Phase 380 V to 480 VAC.
  • Rated Output Current: 4.2 A.
  • Braking: Includes a built-in braking unit (Chopper) for regenerative loads.
  • Cooling: Forced air cooling (internal fan). [1, 2, 3, 4, 5]
Functional Highlights
  • High Torque: Delivers 150% starting torque at low speeds (3 Hz) using Sensorless Vector Control.
  • Heavy Duty: Designed to handle 150% overload for 60 seconds.