MD5204T30S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,30kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T30S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,30kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 17.5 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T30S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,30kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T30S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,30kw - Inovance Ac Drive
Physical Dimensions & Weight (Inches & Pounds)
  • Height: 15.75 inches (400 mm)
  • Width: 9.84 inches (250 mm)
  • Depth (Length): 8.66 inches (220 mm)
  • Weight: 38.58 lbs (17.5 kg) [1]
Electrical Performance Capacity
The Inovance MD520 engineering ratings detail the dual operating currents for this 30 kW layout: [1]
Parameter [1, 3, 4] Heavy Duty (HD) Rating Normal Duty (ND) Rating
Applicable Motor Power 30.0 kW (40.0 HP) 37.0 kW (50.0 HP)
Rated Output Current 60.0 Amps 75.0 Amps
Rated Input Current 57.0 Amps 69.0 Amps
Overload Capacity 150% for 60 seconds 110% for 60 seconds
  • Input Operating Line Voltage: Three-phase, 380 V to 480 V AC, 50/60 Hz line frequency.
  • Output Speed Tracking: 0 Hz to 599 Hz. []