MD290T11G/15P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 11/15kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T11G/15P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 11/15kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 7 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T11G/15P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 11/15kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T11G/15P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 11/15kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Dual-Rating Architecture: Adapts dynamically across two distinct industrial load classes.
  • Heavy Duty Rating (G): Drives constant-torque automation loads up to 11 kW (15 HP) with 150% overload capacity for 60 seconds.
  • Normal Duty Rating (P): Powers variable-torque applications (such as industrial fans or centrifugal pumps) up to 15 kW (20 HP) with 110% overload protection for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
This physical rating shifts the unit into the T5 Frame Size engineering layout. [, 2]
Dimension [1, 2, 3] Metric Imperial
Height 335 mm 13.19 inches
Width 195 mm 7.68 inches
Depth (Length) 192 mm 7.56 inches