MD290T250G-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 250kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T250G-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 250kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 155 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T250G-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 250kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T250G-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 250kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Power Rating: Drives heavy continuous, constant-torque machinery up to 250 kW (335 HP).
  • Overload Limits: Delivers a robust 150% overload protection capacity sustained for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
The official outer cabinet dimensions converted to inches and dry hardware weight are: [1]
  • Height: 46.26 inches (1175 mm)
  • Width: 12.99 inches (330 mm)
  • Depth (Length): 21.46 inches (545 mm)