MD290T2.2G/3.7P-INT	AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 2.2/3.0kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T2.2G/3.7P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 2.2/3.0kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 3.5 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T2.2G/3.7P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 2.2/3.0kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T2.2G/3.7P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 2.2/3.0kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Heavy Duty Rating (G): Operates loads up to 2.2 kW (3 HP) with 150% overload protection for 60 seconds.
  • Normal Duty Rating (P): Manages variable torque loads (like fans or pumps) up to 3.0 kW to 3.7 kW with 110% overload protection for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
This model uses the T2 Frame Size engineering layout. [1]
The exact physical frame specifications converted to inches and dry weight are:
  • Height: 10.24 inches (260 mm)
  • Width: 5.12 inches (130 mm)
  • Depth (Length): 6.46 inches (164 mm)