MD290T7.5G/11P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 7.5/11kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T7.5G/11P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 7.5/11kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 4.3 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T7.5G/11P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 7.5/11kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T7.5G/11P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 7.5/11kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Dual-Rating Architecture: Adapts dynamically across two distinct industrial load classes.
  • Heavy Duty Rating (G): Drives constant-torque automation loads up to 7.5 kW (10 HP) with 150% overload capacity for 60 seconds.
  • Normal Duty Rating (P): Powers variable-torque applications (such as industrial fans or centrifugal pumps) up to 11 kW (15 HP) with 110% overload protection for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
The official outer dimensions converted to inches and dry equipment weight are: [1]
  • Height: 11.02 inches (280 mm)
  • Width: 7.09 inches (180 mm)
  • Depth (Length): 6.69 inches (170 mm)