MD290T3.7G/5.5P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 3.7/5.5kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T3.7G/5.5P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 3.7/5.5kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 3.3 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T3.7G/5.5P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 3.7/5.5kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T3.7G/5.5P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 3.7/5.5kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Heavy Duty Rating (G): Operates continuous automation loads up to 3.7 kW (5 HP) with 150% overload capacity for 60 seconds.
  • Normal Duty Rating (P): Drives variable-torque applications (such as industrial fans or centrifugal pumps) up to 5.5 kW (7.5 HP) with 110% overload threshold for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
This physical rating scales into the T3 Frame Size engineering layout. [1, 2]
The exact frame dimensions converted to inches and dry weight include: [1, 2]
  • Height: 9.84 inches (250 mm)
  • Width: 5.51 inches (140 mm)
  • Depth (Length): 6.69 inches (170 mm)