MD310T1.5B - 2HP - MD310 - 3 Phase - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD310T1.5B - 2HP - MD310 - 3 Phase - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 1.36 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD310T1.5B - 2HP - MD310 - 3 Phase - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD310T1.5B - 2HP - MD310 - 3 Phase - Inovance Ac Drive
Technical Specifications
  • Rated Power: 1.5 kW (2 HP).
  • Input Voltage: 3-Phase 380 V to 440 VAC.
  • Rated Output Current: 3.8 A.
  • Efficiency: Over 98%.
  • Overload Capacity: 150% for 60 seconds; 180% for 2 seconds. [1, 2, 3, 4, 5]
Functions & Features
  • Precision Control: Advanced Sensorless Vector Control (SVC) provides a starting torque of 150% at just 0.5 Hz.
  • Braking: Features a built-in dynamic braking unit (chopper) for managing rapid deceleration.
Dimensions & Weight
Specification [1, 2, 3] Metric Value Inch Value (Approx.)
Height (H) 128 mm 5.04 in
Width (W) 108 mm 4.25 in
Depth (D) 148 mm 5.83 in