MD290T37G/45P-INT	AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 37/45kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T37G/45P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 37/45kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 17.5 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T37G/45P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 37/45kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T37G/45P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 37/45kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Heavy Duty Rating (G): Drives continuous, constant-torque machinery up to 37 kW (50 HP) with a 150% overload capacity for 60 seconds.
  • Normal Duty Rating (P): Powers variable-torque loads (such as large industrial fans, commercial ventilation units, or centrifugal pumps) up to 45 kW (60 HP) with a 110% overload protection threshold for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
This unit belongs to the T6 Frame Size architecture family. [1]
The official outer dimensions converted to inches and dry hardware weight are:
  • Height: 14.96 inches (380 mm)
  • Width: 9.06 inches (230 mm)
  • Depth (Length): 8.66 inches (220 mm)