MD5204T7.5BS-INTAC Drive, Three Phase, 380V to 480V,7.5kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T7.5BS-INTAC Drive, Three Phase, 380V to 480V,7.5kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 3 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T7.5BS-INTAC Drive, Three Phase, 380V to 480V,7.5kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T7.5BS-INTAC Drive, Three Phase, 380V to 480V,7.5kw - Inovance Ac Drive
The Inovance MD520-4T7.5BS-INT uses the exact same T3 physical frame size as the 5.5 kW variant. This allows it to pack higher power processing electronics into an identical physical footprint. [1]
Physical Dimensions & Weight (Inches & Pounds)
  • Height: 9.84 inches (250 mm)
  • Width: 5.51 inches (140 mm)
  • Depth (Length): 6.69 inches (170 mm)
  • Weight: 6.61 lbs (3.0 kg)
Electrical Performance Capacity
The Inovance MD520 series specifications detail the dual operating current ratings for this 7.5 kW model: [1]
Parameter [1, 2, 3, 4] Heavy Duty (HD) Rating Normal Duty (ND) Rating
Applicable Motor Power 7.5 kW (10.0 HP) 11.0 kW (15.0 HP)
Rated Output Current 17.0 Amps 25.0 Amps
Rated Input Current 22.4 Amps 32.9 Amps
Overload Capacity 150% for 60 seconds 110% for 60 seconds
  • Input Operating Line Voltage: Three-phase, 380 V to 480 V AC, 50/60 Hz.
  • Output Speed Frequency range: Standard 0 Hz to 599 Hz. [1]