MD5202S0.4BS-INT AC Drive, Three Phase, 200V to 240V,0.4kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5202S0.4BS-INT AC Drive, Three Phase, 200V to 240V,0.4kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 1.5 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5202S0.4BS-INT AC Drive, Three Phase, 200V to 240V,0.4kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5202S0.4BS-INT AC Drive, Three Phase, 200V to 240V,0.4kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Power & Input Phase: Rated for 0.4 kW (0.5 HP) output with a continuous capacity of 2.3 A. It operates on Single-Phase 200V to 240V AC input lines.
Weight & Enclosure Dimensions
This low-power model belongs to the ultra-compact T1 Frame Size architecture footprint. [1]
  • Height: 7.09 inches (180 mm)
  • Width: 5.04 inches (128 mm)
  • Depth (Length): 5.55 inches (141 mm)