MD5204T37S-INT	AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,37kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T37S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,37kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 17.5 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T37S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,37kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T37S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,37kw - Inovance Ac Drive
The Inovance MD520-4T37S-INT uses the identical T6 physical frame size as the 30 kW layout. This structural commonality allows you to swap or scale up the drive unit without modifying the internal layout of your control cabinet backplate. [1, 2]
Physical Dimensions & Weight (Inches & Pounds)
  • Height: 15.75 inches (400 mm)
  • Width: 9.84 inches (250 mm)
  • Depth (Length): 8.66 inches (220 mm)
  • Weight: 38.58 lbs (17.5 kg)
Electrical Performance Capacity
The Inovance MD520 industrial brochure indicates the following dual-load ratings tailored for a 37 kW frame:
Parameter [1, 2, 3, 4, 5] Heavy Duty (HD) Rating Normal Duty (ND) Rating
Applicable Motor Power 37.0 kW (50.0 HP) 45.0 kW (60.0 HP)
Rated Output Current 75.0 Amps 91.0 Amps
Rated Input Current 69.0 Amps 89.0 Amps
Overload Capacity 150% for 60 seconds 110% for 60 seconds
  • Input Power System: Three-phase, 380 V to 480 V AC, 50/60 Hz line supply tolerance.
  • Output Speed Frequency: 0 Hz up to 599 Hz max tracking. [1, 2]