MD5204T1.5BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,1.5kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T1.5BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,1.5kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 1.6 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T1.5BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,1.5kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T1.5BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,1.5kw - Inovance Ac Drive
The Inovance MD520-4T1.5BS-INT is an expanded-capacity model that continues to share the exact same T1 compact frame size housing as the 0.4kW and 0.7kW versions. [1, 2]
Core Control & Software Functions
  • DC-Injection Braking: Variable DC injection stops motors rapidly without locking mechanisms.
Product Specifications
1. Electrical Capacity (1.5kW Model) [1, 2]
  • Input Line Voltage: 3-phase, 380 V to 480 V AC, fluctuation tolerance of -15% to +10%.
  • Maximum Output Frequency: 0 Hz to 599 Hz.
  • Heavy Duty (HD) Operation: 1.5 kW (2.0 HP) | 3.8 Amps rated output current | 150% overload for 60 seconds.
  • Normal Duty (ND) Operation: 2.2 kW (3.0 HP) | 5.1 Amps rated output current | 110% overload for 60 seconds. [1, 2, 3, 4]
2. Physical & Hardware Subsystems
  • Safe Torque Off (STO): Dual-channel functional safety isolation circuit certified to SIL 3 PL e.
  • Enclosure Rating: IP20 protection level.
3. Input/Output (I/O) & Automation Interfaces
  • Analog Inputs: 1 bipolar input (-10 V to +10 V DC) and 1 standard input (0 to 10 V / 4-20 mA).
  • Standard Network Ports: Built-in Modbus RTU (RS485) and CANlink serial communication protocol.
Dimensions and Weight (Inches & Pounds)
  • Height: 7.87 inches (200 mm)
  • Width: 5.12 inches (130 mm)
  • Depth (Length): 5.98 inches (152 mm)
  • Weight: 3.53 lbs (1.6 kg)
Electric Ratings & Capacity
The upgraded internal architecture yields a higher amperage capability designed to control 1.5 kW (2.0 HP) motors: [1]
Parameter [1, 2, 3] Heavy Duty (HD) Rating Normal Duty (ND) Rating
Output Power 1.5 kW (2.0 HP) 2.2 kW (3.0 HP)
Rated Output Current 3.8 Amps 5.1 Amps
Input Current Rating 4.6 Amps 5.0 Amps
Overload Capacity 150% for 60 seconds 110% for 60 seconds