MD5204T11BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,11kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T11BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,11kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 5.6 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T11BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,11kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T11BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,11kw - Inovance Ac Drive
Physical Dimensions & Weight (Inches & Pounds)
  • Height: 11.02 inches (280 mm)
  • Width: 7.09 inches (180 mm)
  • Depth (Length): 6.69 inches (170 mm)
  • Weight: 12.35 lbs (5.6 kg) [1]
Electrical Performance Capacity
The Inovance MD520 series engineering manual specifies the dual load capabilities for this 11 kW architecture: [1]
Parameter [1, 2, 3, 4] Heavy Duty (HD) Rating Normal Duty (ND) Rating
Applicable Motor Power 11.0 kW (15.0 HP) 15.0 kW (20.0 HP)
Rated Output Current 25.0 Amps 32.0 Amps
Rated Input Current 32.9 Amps 39.7 Amps
Overload Capacity 150% for 60 seconds 110% for 60 seconds
  • Input Power Configuration: Three-phase, 380 V to 480 V AC, 50/60 Hz line frequency.
  • Output Tracking Frequency: Configurable from 0 Hz to 599 Hz. [1]