| Specification Metric [1, 2, 3, 4] | Engineering Data Value |
|---|---|
| Manufacturer | Inovance Technology |
| Input Phase / Line Voltage | Three Phase, 380 V AC to 480 V AC (-15% to +10%) |
| Heavy Duty Power (HD) | 220 kW (295 HP) |
| Normal Duty Power (ND) | 250 kW (335 HP) |
| Rated Output Current (HD) | 430 A |
| Rated Output Current (ND) | 477 A |
| Overload Capacity Profile | Heavy Duty: 150% for 60s / Normal Duty: 110% for 60s |
| Output Frequency Spectrum | 0 Hz to 599 Hz |
| Enclosure Rating | IP20 |






Price:
Price 9000.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Phase : 1 Phase
Product Type : VFD
Application : Industrial Machinerry
Material : Polycarbonate
Price 218600.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Phase : 3 Phase
Product Type : VFD
Application : Industrial Machinerry
Material : Polycarbonate
Price 19700.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Phase : 3 Phase
Product Type : VFD
Application : Industrial Machinerry
Material : Polycarbonate
Price 32000.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Phase : 3 Phase
Product Type : VFD
Application : Industrial Machinerry
Material : Polycarbonate