MD5204T3.7BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,3.7kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T3.7BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,3.7kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 2.2 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T3.7BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,3.7kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T3.7BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,3.7kw - Inovance Ac Drive
Physical Dimensions & Weight (Inches & Pounds)
  • Height: 7.87 inches (200 mm)
  • Width: 5.12 inches (130 mm)
  • Depth (Length): 6.38 inches (162 mm) (Note: Increased depth for enhanced cooling fins)
  • Weight: 4.85 lbs (2.2 kg) [1, 2]
Electrical Performance Capacity
Parameter [1, 2, 3] Heavy Duty (HD) Rating Normal Duty (ND) Rating
Applicable Motor Power 3.7 kW (5.0 HP) 5.5 kW (7.5 HP)
Rated Output Current 9.0 Amps 13.0 Amps
Rated Input Current 11.4 Amps 15.9 Amps
Overload Capacity 150% for 60 seconds 110% for 60 seconds
  • Input Power Source: 3-phase, 380 V to 480 V AC, 50/60 Hz.
  • Output Frequency Threshold: Max speed tracking up to 599 Hz. [1, 2]