MD5204T5.5BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,5.5kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T5.5BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,5.5kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 3 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T5.5BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,5.5kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T5.5BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,5.5kw - Inovance Ac Drive
Physical Dimensions & Weight (Inches & Pounds)
  • Height: 9.84 inches (250 mm)
  • Width: 5.51 inches (140 mm)
  • Depth (Length): 6.69 inches (170 mm)
  • Weight: 6.61 lbs (3.0 kg) [1, 2]
Electrical Performance Capacity
Parameter [1, 2, 3, 4, 5] Heavy Duty (HD) Rating Normal Duty (ND) Rating
Applicable Motor Power 5.5 kW (7.5 HP) 7.5 kW (10.0 HP)
Rated Output Current 13.0 Amps 17.0 Amps
Rated Input Current 15.9 Amps 22.4 Amps
Overload Capacity 150% for 60 seconds 110% for 60 seconds
  • Input Power Source: 3-phase, 380 V to 480 V AC, 50/60 Hz.
  • Output Frequency Threshold: High-speed speed tracking up to 599 Hz. [1, 2]