MD290T0.7G/1.5P-INT - AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 0.7/1.1kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T0.7G/1.5P-INT - AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 0.7/1.1kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 1.6 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T0.7G/1.5P-INT - AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 0.7/1.1kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T0.7G/1.5P-INT - AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 0.7/1.1kw - Inovance Ac Drive
Technical Specifications
  • Model Number: MD290T0.7G/1.5P-INT
  • Voltage Input: 3-Phase, 380V to 480V AC
  • Heavy Duty Rating (G): 0.75 kW (1 HP)
  • Normal Duty Rating (P): 1.1 kW to 1.5 kW
  • Control Architecture: Open-loop system with automatic torque boost and slip compensation
Core Function
Physical Dimensions & Total Weight
This specific low-power model belongs to the compact T1 Frame Size engineering family. [1, 2]
The official engineering dimensions converted into inches and dry operational weight are:
  • Height: 7.87 inches (200 mm) [4.34]
  • Width: 5.12 inches (130 mm) [4.34]
  • Depth (Length): 5.98 inches (152 mm) [4.34]