MD290T132G/160P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 132/160kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T132G/160P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 132/160kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 85 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T132G/160P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 132/160kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T132G/160P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 132/160kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Heavy Duty Rating (G): Drives continuous, constant-torque machinery up to 132 kW (175 HP) with a 150% overload capacity for 60 seconds.
  • Normal Duty Rating (P): Powers variable-torque loads (such as large industrial ventilation fans or centrifugal pumps) up to 160 kW (220 HP) with a 110% overload protection threshold for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
Dimension [1, 2] Metric Imperial
Height 890 mm 35.04 inches
Width 320 mm 12.60 inches
Depth (Length) 400 mm 15.75 inches