MD290T160G/185P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 160/200kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T160G/185P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 160/200kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 85 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T160G/185P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 160/200kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T160G/185P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 160/200kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Heavy Duty Rating (G): Drives continuous, constant-torque machinery up to 160 kW (215 HP) with a 150% overload capacity for 60 seconds.
  • Normal Duty Rating (P): Powers variable-torque loads (such as large industrial ventilation fans or centrifugal pumps) up to 185 kW to 200 kW (250 HP) with a 110% overload protection threshold for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
This high-power configuration utilizes the robust T9 Frame Size sheet metal enclosure footprint. [1]
The official outer cabinet dimensions converted to inches and dry hardware weight include:
  • Height: 35.04 inches (890 mm)
  • Width: 12.60 inches (320 mm)
  • Depth (Length): 15.75 inches (400 mm)