MD290T55G/75P-INT	AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 55/75kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD290T55G/75P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 55/75kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 35 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD290T55G/75P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 55/75kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD290T55G/75P-INT AC Drive, Three Phase, 380 to 480V, 55/75kw - Inovance Ac Drive
Core Functional Capabilities
  • Heavy Duty Rating (G): Drives continuous, constant-torque machinery up to 55 kW (75 HP) with a 150% overload capacity for 60 seconds.
  • Normal Duty Rating (P): Powers variable-torque loads (such as large industrial ventilation fans or centrifugal pumps) up to 75 kW (100 HP) with a 110% overload protection threshold for 60 seconds.
Weight & Engineering Dimensions
The official outer cabinet dimensions converted to inches and dry hardware weight are:
  • Height: 20.59 inches (523 mm)
  • Width: 9.65 inches (245 mm)
  • Depth (Length): 11.81 inches (300 mm)