MD5204T15BS-INT	AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,15kw
MOQ : 1 Number
MD5204T15BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,15kw Specification
  • Weight
  • 4.3 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T15BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,15kw Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T15BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,15kw
The Inovance MD520-4T15BS-INT is built using the T4 physical frame size configuration. It maintains the exact same dimensions and weight footprint as the 11 kW model while delivering significantly higher output current capabilities. [1, 2]
Physical Dimensions & Weight (Inches & Pounds)
  • Height: 11.02 inches (280 mm)
  • Width: 7.09 inches (180 mm)
  • Depth (Length): 6.69 inches (170 mm)
  • Weight: 9.48 lbs (4.3 kg) [1]
Electrical Performance Capacity
The Inovance MD520 Series Manual specifies the technical capacities for this 15 kW architecture: [1]
Parameter [1] Heavy Duty (HD) Rating Normal Duty (ND) Rating
Applicable Motor Power 15.0 kW (20.0 HP) 18.5 kW (25.0 HP)
Rated Output Current 32.0 Amps 37.0 Amps
Rated Input Current 39.7 Amps 44.0 Amps
Overload Capacity 150% for 60 seconds 110% for 60 seconds
  • Input Operating Line Voltage: 3-phase, 380 V to 480 V AC, 50/60 Hz line frequency.
  • Output Tracking Frequency: 0 Hz to 599 Hz. [1, 2]