| Specification Metric [1, 2, 3, 4, 5] | Engineering Data Value |
|---|---|
| Manufacturer | Inovance Technology |
| Line Input Supply | Three Phase, 380 V AC to 480 V AC (-15% to +10%) |
| Heavy Duty Power (HD) | 18.5 kW (25 HP) |
| Normal Duty Power (ND) | 22 kW (30 HP) |
| Rated Output Current (HD) | 37.0 A |
| Rated Output Current (ND) | 45.0 A |
| Overload Capacity Profile | Heavy Duty: 150% for 60s / Normal Duty: 110% for 60s |
| Output Frequency Spectrum | 0 Hz to 599 Hz |
| Braking Unit Hardware | Built-in internal chopper circuit (Requires an external resistor only) |
| Enclosure Protection | IP20 |






Price:
Price 8900.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Material : Polycarbonate
Usage & Applications : Industrial Machinerry
Product Type : VFD
Phase : 1 Phase
Price 14200.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Material : Polycarbonate
Usage & Applications : Industrial Machinerry
Product Type : VFD
Phase : 3 Phase
Price 69200.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Material : Polycarbonate
Usage & Applications : Industrial Machinerry
Product Type : VFD
Phase : 3 Phase
Price 679400.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Material : Polycarbonate
Usage & Applications : Industrial Machinerry
Product Type : VFD
Phase : 3 Phase