MD5204T250S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,250kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T250S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,250kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Color
  • Grey And Black
  • Usage & Applications
  • Industrial Machinerry
  • Weight
  • 155 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T250S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,250kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T250S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,250kw - Inovance Ac Drive
The Inovance MD520 250 kW AC Drive (Model: MD5204T250S-INT) is a heavy-duty industrial variable frequency drive (VFD) optimized for high-power system automation.
According to engineering specifications from Inovance Technology, this 250 kW model transitions into the extra-large T11 frame size to accommodate higher thermal cooling demands and larger semiconductor modules. [1, 2]
Device Measurements (T11 Frame Size)
The absolute physical layout measurements and weight converted to imperial units are: [1]
  • Height (Total Length): 50.55 inches (\(1284\text{ mm}\))
  • Width: 15.35 inches (\(390\text{ mm}\))
  • Depth (Thickness): 19.69 inches (\(500\text{ mm}\))
  • Net Weight: 341.72 lbs (\(155.0\text{ kg}\)) [1, 2]
Electrical & System Performance Specifications
Specification Metric [1, 2, 3, 4, 5] Engineering Data Value
Manufacturer Inovance Technology
Input Phase / Line Voltage Three Phase, 380 V AC to 480 V AC (-15% to +10%)
Heavy Duty Power (HD) 250 kW (335 HP)
Normal Duty Power (ND) 315 kW (422 HP)
Rated Output Current (HD) 465 A
Rated Output Current (ND) 585 A
Overload Capacity Profile Heavy Duty: 150% for 60s / Normal Duty: 110% for 60s
Output Frequency Spectrum 0 Hz to 599 Hz