MD5204T55S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,55kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T55S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,55kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Weight
  • 35 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T55S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,55kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T55S-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,55kw - Inovance Ac Drive
Power & Amperage Ratings
  • Voltage System: Three-phase 380 V to 480 V AC line input.
  • Voltage Tolerance: Fluctuations between -15% to +10% line limit.
  • Heavy Duty (HD) Capacity: 55.0 kW (75.0 HP) | 112 Amps continuous output | 150% overload for 60 seconds.
  • Normal Duty (ND) Capacity: 75.0 kW (100.0 HP) | 150 Amps continuous output | 110% overload for 60 seconds. [1]
Dimensions and Weight (Inches & Pounds)
The 55 kW variant utilizes the T7 physical frame size housing, matching the footprint of the 45 kW model: []
  • Height: 21.34 inches (542 mm)
  • Width: 11.81 inches (300 mm)
  • Depth (Length): 10.83 inches (275 mm)
  • Weight: 77.16 lbs (35.0 kg) [, 2]
Electrical Performance Capacity
Parameter Heavy Duty (HD) Rating Normal Duty (ND) Rating
Applicable Motor Power 55.0 kW (75.0 HP) 75.0 kW (100.0 HP)
Rated Output Current 112.0 Amps 150.0 Amps
Rated Input Current 106.0 Amps 138.0 Amps
Overload Capacity 150% for 60 seconds 110% for 60 seconds
  • Line Voltage System: Three-phase, 380 V to 480 V AC, 50/60 Hz supply.
  • Speed Control Frequency: Fully adjustable from 0 Hz up to 599 Hz. [1, 2]