MD5204T75BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,75kw - Inovance Ac Drive
MOQ : 1 Number
MD5204T75BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,75kw - Inovance Ac Drive Specification
  • Color
  • Grey And Black
  • Weight
  • 51.5 Kilograms (kg)
  • Polycarbonate
MD5204T75BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,75kw - Inovance Ac Drive Trade Information
  • 24 Hours
About MD5204T75BS-INT AC Drive, Three Phase, 380V to 480V,75kw - Inovance Ac Drive
Part Number Breakdown
  • MD520: High-performance universal VFD product line.
  • 4T: Three-phase, 380V to 480V AC supply voltage rating.
  • 75: 75 kW power rating for Heavy Duty (HD) operation.
  • B: Built-in dynamic braking unit.
  • S: Built-in DC reactor for harmonic mitigation.
Technical Specifications
  • Power Rating: 75 kW (Heavy Duty / HD) / 90 kW (Normal Duty / ND).
  • Overload Capacity: 150% for 60 seconds (HD) / 110% for 60 seconds (ND).
  • Rated Current: 150 A (HD) / 176 A (ND).
  • Input Voltage: 3-phase, 380 V AC to 480 V AC (10% fluctuations tolerated).
  • Output Frequency Range: 0 Hz to 599 Hz.